Co je ATS?

29. března 2018 v 12:00 | Michal Zapský |  Váš životopis

Co všechno víte o Applicant tracking system?

Možná se domníváte, že první krok k Vašemu vysněnému pozvání na konkurz je ten, kdy náborový pracovník obdrží Váš životopis, v rychlosti ho prohlédne a udělá rychlé rozhodnutí, zda Váš životopis skončí v koši a nebo budete pozváni na konkurz.

Velké letecké společnosti takového kalibru jako Emirates, Qatar a Etihad tento způsob rozhodně nepoužívají.

Těm pomáhá ATS (Applicant Tracking System), který filtruje tisíce životopisů před tím, než člověk (náborový pracovník) dostane na stůl ty nejvhodnější.


Co je Applicant tracking system?

ATS neboli Applicant tracking system, je počítačový program, který prohlíží životopisy a vybírá nejvhodnější kandidáty. Ve vašem životopise vyhledává klíčová slova, shodující se s těmi, která byla použita v popisu pracovní nabídky.

A také samozřejmě kontroluje, zda je Váš životopis bez gramatických chyb.


Proč společnosti používají ATS?

Tento systém urychluje a usnadňuje práci náborových pracovníků. Před pár lety byl využíván hlavně velkými společnostmi, ale to už dnes neplatí. Stále více firem a to i těch menších, se spoléhá právě na Applicant tracking system.

Důvody jsou prosté. Tento počítačový program nejen urychluje a usnadňuje práci náborového střediska, ale hlavně také šetří čas a peníze.

Emirates airlines uvádí na svých oficiálních stránkách, že měsíčně obdrží 15000 žádostí na pozici letuška/stevard. To je 500 žádostí denně. Není v lidských silách náborového pracovníka procházet a filtrovat 500 životopisů za den.

Pro náborové pracovníky je velice jednoduché vyhledat a kontaktovat jakéhokoliv kandidáta, který je zaregistrován v tomto systému. To samozřejmě také vede k lepší organizaci celého náborového střediska.Taleo ATS screenshot/photo credit jobscan.co


Jak takový systém pracuje?

Applicant tracking system má za úkol filtrovat kandidáty na danou pozici a vybrat ty nejvhodnější.

Systém je naprogramován tak, že po obdržení Vašeho životopisu ho uloží do databáze. Náborový pracovník hledající kandidáty, zadá klíčová slova na danou pozici. Pokud Váš životopis obsahuje ta samá klíčová slova, ATS program Váš životopis zařadí na vyšší příčky žebříčku kandidátů.

Klíčová slova hledaná náboráři zahrnují vzdělání, dovednosti a zkušenosti specifické pro danou pozici.
Catsone ATS screenshot/photo credit jobscan.co


A co sociální sítě?

V dnešní době se stále více společností obrací na sociální sítě, kde vyhledávají potenciální kandidáty. Mít profesionální profil na sociální síti, pokud hledáte zaměstnání, je velice důležité.

Existují programy, které mají za úkol prohledávat právě sociální sítě ve snaze najít kandidáty. Mít profesionální profil se základními údaji o vzdělání, pracovních zkušenostech a dovednostech je nejlepší cestou k tomu, jak se zviditelnit.

Samozřejmě, že zde mluvíme o profesionálních sociálních sítích jako je např. Linkedin. Fotografie na Facebooku z vaší poslední párty, žádného náborového pracovníka nezaujme.Vyhledávání informací je důležité

Váš životopis by měl být upraven zvlášť pro každou pozici o kterou žádáte. Váš životopis by měl jasně říct, proč jste správný kandidát.

Každý zaměstnavatel hledá určité kvalifikace a nezáleží na tom, zda Váš životopis bude napřed prohlídnut osobou nebo ATS programem.

Jste to právě Vy, kdo si musí najít co nejvíce informací o společnosti, pro kterou chcete pracovat. Tyto informace jsou snadno dostupné na oficiálních stránkách společností.

Právě z těchto informací se snažte vyhledat ta správná klíčová slova, která po té zařadíte do Vašeho životopisu.
Přeji Vám mnoho úspěchů!

Michal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alpos alpos | Web | 29. března 2018 v 21:56 | Reagovat

Velmi užitečný článek, ještě jsem čekala něco podrobností o systému počítačového výběru, co a jak udělat lépe, aby nás počítač vybral. I když musím říct, že mě už je to jedno. Já už o žádné nabídky nestojím. Teď už si jen užívám...

2 desetletvoblacich desetletvoblacich | Web | 30. března 2018 v 10:48 | Reagovat

Jsem rád, že Vás článek zaujal. Letecké společnosti si nastavují programy pro výběr uchazečů tak, jak se jim to v dané situaci hodí. Někdy jsou kritéria přísnější, jindy ne. Aby jsme prošli tímto výběrem, tak se musíme ujistit, že splňujeme požadavky na danou pozici na 100%. Životopis je bez jediné gramatické chyby a ve správném formátu.
Pak už nezbývá nic jiného než věřit :-)
Přeji Vám pěkný den.
Michal.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama