Letuška - konkurz krok za krokem

28. března 2018 v 11:49 | Michal Zapský

Konkurz (Assessment Day)

 • Sníte o práci v oblacích?
 • Od mala vzhlížíte k nebi a představujete si, jaké to asi je, pracovat jako letuška/stevard?
 • Děsíte se stálé pracovní doby?
 • Dokončujete školu a nevíte přesně jakým směrem se vydat?
 • Chcete procestovat svět a být za to placeni?

Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ANO, pak jste tu správně!

O práci letušky/stevarda je ve světě obrovský zájem. Nejen díky štědrým benefitům, které obdržíte, ale hlavně kvůli té skvělé možnosti procestovat svět a být za to placen. (Mluvím z vlastní 10ti leté zkušenosti)


Jak se na takový konkurz dostat?

Navštivte oficiální stránky letecké společnosti a vyplňte online žádost. Postupujte pomalu a pečlivě vyplňte všechny kolonky. Přiložte Váš životopis a fotografie.
Pokud aerolinku Vaší žádostí zaujmete, budete zařazeni do užšího výběru a pozváni na konkurz (assessment day). Tohoto konkurzu se zúčastňuje zpravidla kolem 80 - 100 lidí. Letecké společnosti přijímají zhruba 15 - 20 lidí, samozřejmě záleží na jejich potřebách.


Jak takový konkurz probíhá?

Po obdržení emailu budete mít k dispozici všechny potřebné informace ohledně konkurzu. Pokud bude stanoveno, že konkurz začíná v 9:00 hod., tak věřte, že začátek bude přesně v 9:00 hod. Dochvilnost je v letectví velice důležitá a pozdní příchody se nepromíjejí. Doporučuji dorazit na určené místo konkurzu alespoň 30 min. před stanoveným začátkem.
Všichni kandidáti se shromáždí v místnosti, kde Vás přivítají 3-4 zástupci letecké společnosti. Ti provedou 5 - 10ti minutovou prezentaci, zahrnující historii společnosti, letadlovou flotilu a budoucí plány.
Pak už začnou jednotlivé testy. Pořadí testů se může u každé aerolinky lišit.

Dosah (Reach Test)

Jako budoucí letuška/stevard musíte být schopni dosáhnout na výše položená míste v kabině letadla, kde můžou být umístěny nouzové přístroje. Tato hranice je stanovena na 212cm. Tato výška bude označena páskou na zdi a každá kandidátka/kandidát musí dosáhnout na tuto hranici. Muži si mohou ponechat boty, ale nesmí si stoupat na špičky. Ženy bez bot, ale mohou si stoupnout na špičky. Pravidla jsou jednoduchá. Na značku dosáhnete = pokračujete v konkurzu. V opačném případě jste vyřazeni a v konkurzu dále nepokračujete.

Test z anglického jazyka (English Test)

Anglický jazyk je v letectví považován za oficiální jazyk. Plynulost v anglickém jazyce je jedním ze základních požadavků na práci letušky/stevarda. Test který podstoupíte se skládá z gramatiky a porozumění textu. Vše s výběrem možností (multiple-choice). Na test budete mít 20 minut. Je potřeba pracovat rychle a přesně. Testy nejsou nijak náročné.

Improvizovaná řeč (Impromptu Speech)

Tento test zjistí vaši plynulost v anglickém jazyce a také to, jak zareagujete na náhodnou otázku. Dostanete jednu otázku a musíte na ní okamžitě odpovědět. Otázky, které se mohou objevit:
 • Is it good to be young?
 • What makes people smoke?
 • What kind of superpower would you like to have?
 • Are manners important in your workplace?
 • When did you take all responsibility for other's mistake?
Náboráři mají v zásobě mnoho otázek a neustále je mění. Při tomto testu je potřeba zůstat v klidu, nezmatkovat a rozumně odpovědět na danou otázku.

Týmová práce (Group Excercise)

Kandidáti jsou rozděleni do skupin po 8 - 10 lidí. Náboráři leteckých společností mají tento druh testů opravdu v oblibě. Jsou to jedny z nejlehčích, nejrychlejších a nejpřesnějších způsobů, jak ohodnotit velkou skupinu kandidátů. Náboráři budou velice pečlivě sledovat, zda máte klíčové schopnosti a předpoklady, které hledají. Během tohoto jediného testu, náboráři sledují jaká je Vaše:
 • komunikace
 • týmová práce
 • schopnost rozhodovat se
 • slovní zásoba
 • organizace času
 • prezentace
 • práce ve stresové situaci
Náboráři dělají důležitá rozhodnutí na základě Vašeho chování a jak dokážete spolupracovat v týmu.
Co můžete očekávat?
 • Vaše skupina dostane instrukce a popis určitého problému
 • Poté dostanete seznam věcí, které by mohly pomoci vyřešit daný problém
 • Můžete použít pouze některé věci
 • Jako tým se musíte shodnout na tom, které věci použijete
 • Celý tým by měl souhlasit s výběrem věcí pomocí diskuse
 • Na celý úkol budete mít 15 minut
 • Na konci můžete být požádáni (jako tým) o prezentaci vašeho rozhodnutí
Zkuste si tenhle test opravdu užít. Buďte uvolnění a nesnažte se přemýšlet nad výsledkem daného problému. Na tom opravdu nezáleží. Buďte zdvořilý a usmívejte se. Pokud mluví ostatní, nechte je domluvit až do konce. Nikdy neskákejte druhým do řeči. Počítejte s tím, že v týmu budete mít silné osobnosti, které neradi pouštějí jiné ke slovu. Nenechte se tím rozhodit a zkuste si najít vhodný okamžik, kdy představíte týmu svůj nápad. Nezapomeňte, že jste hodnocen/a samostatně, takže jim ukažte Vaši osobnost v tom nejlepším světle.

Závěrečný pohovor (Final Interview)

Poslední částí konkurzu je závěrečný pohovor. V místnosti budete pouze Vy a 2 zástupci společnosti. Jeden z nich s Vámi bude provádět pohovor a druhý bude zapisovat všechny Vaše odpovědi a do pohovoru nezasahuje. Na tuto část konkurzu je potřeba být dokonale připraven. Náboráři zkoušejí maximálně odlehčit atmosféru, takže není třeba být super nervózní, na druhou stranu nepodcenit tento poslední, ale velice důležitý krok k dosažení Vašeho snu.
Očekávejte otázky typu profesní způsobilosti (competency) a otázky týkající se chování (behavioural). Musíte uvádět detailní příklady ve kterých znovu prokážete, že máte ty správné schopnosti a kvality stát se letuškou/stevardem této letecké společnosti.
Při odpovídání uvádějte konkrétní příklady, kdy jste udělali něco co obsahuje požadované schopnosti pro práci letušky/stevarda.

Použijte STAR techniku:

S - situation - popište situaci
T - task - popište vaši roli v dané situaci
A - action - popište co jste udělali proto, abyste úkol (problém) vyřešili
R - result/outcome - popište jaký byl výsledek/ponaučení z celé situace

Každou odpověď změnte ve vyprávění krátkého příběhu. Náborový manažer si musí být schopný udělat konkrétní obrázek z Vašeho vyprávění.
Nenechte se rozhodit, pokud Vás náborář přeruší a položí Vám otázku. Není záměrem Vás vyvést z míry, spíše Vás usměrnit na správnou cestu. Pozorně poslouchejte na co se Vás ptá a znovu přemýšlejte o klíčových kvalitách letušky/stevarda, které jste ještě nezmínily.
Příprava je opravdu důležitá a bude mít rozhodující vliv na to, zda získáte práci Vašich snů.
Zapamatujte si 5P: Proper Preparation Prevents Poor Performance
Závěrečný pohovor může u některých kandidátů trvat 15 minut, u jiných třeba až 45 minut.


O tuto práci je ve světě veliký zájem a rivalita na konkurzech je obrovská. Emirates Airline na svých oficiálních stránkách uvádí, že měsíčně obdrží 15000 žádostí! Tyhle čísla by Vás neměly odradit nebo znervóznit, naopak by měly být potřebnou motivací. Je potřeba na tohle pamatovat a dát Vaší přípravě opravdu maximum.

Přeji Vám mnoho úspěchů!

Michal.


Poznámka: Qatar Airways pořádají tzv. Open Day. Tato náborová událost se odehrává v lobby 4 až 5ti hvězdičkového hotelu. Tyto nábory se pořádají po celém světě a zaregistrovat se můžete na oficiálních stránkách letecké společnosti. Na Open Day stačí přinést Váš životopis a fotografie, které osobně předáte náborovému zaměstnanci. Během dne Vás kontaktují, zda jste byl/a zařazen do užšího výběru (Assessment Day). Open Day se může zúčastnit až 1000 lidí během jednoho dne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama