Cesta za snem

11. května 2018 v 6:02 | Michal Zapský

Letuška/stevard - kde začít - od snu po skutečnost


Sníte o práci v oblacích?

Od mala vzhlížíte k nebi a představujete si, jaké to asi je, pracovat jako letuška/stevard?

Děsíte se stálé pracovní doby?

Dokončujete školu a nevíte přesně, jakým směrem se vydat?

Nebo chcete prostě procestovat svět a brát za to plat?


To vše zní velice lákavě, ale jak se na takovou pozici dostanu? Kde a jak mám začít?

Možná jste jednou/jedním z těch, co se vůbec poprvé rozhodli zažádat o tuhle práci a možná jste jednou z těch, co se již zúčastnili mnoha konkurzů, ale zatím jste svého cíle nedosáhla.
Nezoufejte a hlavně to nevzdávejte! Právě jste našla toho správného průvodce!

Na těchto stránkách se dozvíte, jak a kde začít a co všechno si připravit k tomu, aby jste dosáhla svého snu...být letuškou/stevardem u jedné z prestižních leteckých společností.

Výběrová řízení k leteckým společnostem na pozici letuška/stevard rozhodně nepatří k těm jednoduchým. Aerolinky vyberou ke konkurzu v průměru 100 lidí z 1000. Během série testů a pohovorů, které slouží k vybrání těch nejvodnějších kandidátů, pouhých 10 dostane nabídku práce.

Vy! Ano vy, budete jedním z těch deseti lidí, pokud budete vědět, co Vás čeká, ale také co se očekává od Vás.

Potkal jsem mnoho lidí, kteří pokoušeli své štěstí a šli na konkurz absolutně nepřipraveni a bez znalostí, jaký profil kandidátů vlastně letecká společnost hledá. Bavil jsem se také s těmi, co se zúčastnili konkurzu jenom tak, prostě to zkusit a ono to třeba vyjde.
Žádný z nich není letuškou/stevardem.

Vědět předem co Vás čeká, perfektně se připravit a na konkurzu ukázat svoji nejlepší verzi, je tou správnou a jedinou cestou, jak se stát jedním z vybraných kandidátů!

Pojďme se podívat na kroky, které je potřeba udělat, aby jste změnila svůj sen ve skutečnost.

Letecké společnosti stanovují základní (minimální) požadavky, které musíte splnit do posledního, aby jste se vůbec mohla dostat ke konkurzu.


1. Věk

Musí Vám být minimálně 21 let, aby jste mohla začít pracovat jako letuška. Tohle je v mnoha státech legální věk na servírování alkoholu a být nezávislý dospělý člověk. Jako dospělý člověk budete dělat samostatná rozhodnutí ohledně své smlouvy, bankovního účtu, pojištění a podobných formalit.

Pokud Ti/Vám ještě nebylo 21 let, pak musíte se žádostí počkat. Během této doby se začněte důkladně připravovat na budoucí konkurz. Vyhledávejte informace ohledně své vysněné letecké společnosti.


2. Výška

Jako letuška/stevard musíte být schopná zavřít úložné prostory nad sedačkami a také dosáhnout pro zdravotní pomůcky, které jsou na některých typech letadel právě v těchto úložných prostorách.

Emirates a Qatar Airways vyžadují od svých kandidátů dosáhnout na hranici 212 cm .
Etihad vyžaduje dosah na hranici 210 cm.

Udělejte si doma na zdi značku v požadované výšce a zkuste na tuto značku dosáhnout pouze jednou rukou. Tento test se provádí bez bot (stoupnutí na špičky je povoleno). Skákání není povoleno.

Emirates mají navíc stanoven výškový limit svých kandidátů: musíte měřit alespoň 160 cm.3.Středoškolské vzdělání

Minimální vzdělání, které je požadované. Na typu školy nezáleží. Od kandidátů jsou očekávány základní všeobecné znalosti a schopnost učit se nové věci. Během školení na pozici letuška/stevard budete muset zvládnout spoustu testů
z nouzových postupů, poskytnutí první pomoci, apod.4. Tetování

Tetování nesmí být vidět, pokud máte na sobě uniformu. Dámy běžně oblékají halenku s krátkým rukávem a sukni ke kolenům. U pánů je to košile s dlouhým rukávem a kalhoty.

Pokud máte tetování a jste na cestě s jeho odstraněním, nezúčastňujte se konkurzů, pokud není odstranění kompletní. Jinak Vám hrozí automatické vyřazení.

Qatar Airways má přísná pravidla - na těle nesmí být žádné tetování.

5. Zdravotní stav

Zdravotní stav a fitnes je pro tuto práci nesmírně důležitý. Budete pracovat dlouhé hodiny
(den nebo noc), přijímat nepravidelnou stravu, stát na vysokých podpatcích a občas zvedat těžká zavazadla do úložných schránek - a to vše s neustálým úsměvem!

To vše se dá zvládnout za předpokladu, že udržujete zdravý životní styl a pravidelně cvičíte. Po úspěšném konkurzu musíte odevzdat detailní zdravotní vyšetření. Po přijetí k letecké společnosti musíte projít lékařským vyšetřením na jejich klinice.6. Znalost anglického jazyka

Anglický jazyk je v letectví považován za primární. Znalost angličtiny musíte mít na velice dobré úrovni po všech stránkách, mluvení, psaní, čtení a porozumění. Všechny manuály, veškeré školení a komunikace je v anglickém jazyce.7. Zkušenosti s péčí o zákazníka

Emirates Airline požadují minimálně 1 rok praxe z pohostinství a péče o zákazníka. Tato zkušenost je vždy vítána a je plusem pro jakoukoliv leteckou společnost.


Pokud splňujete tyto základní požadavky, pak můžete udělat další krok:


Zažádejte online nebo jděte na Open Day

Pokud je Open Day v blízkosti vašeho bydliště, připravte si všechny dokumenty a jděte na to!

Pokud je výběrové řízení pouze pro pozvané, pak musíte nejprve vyplnit žádost online. Pokud budete vybráni ke konkurzu, obdržíte pozvánku s podrobnostmi.
Přeji Vám mnoho štěstí!!!

Michal
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama