Má kariéra stevarda – 1. díl – Jak jsem se k tomu dostal?

19. září 2018 v 12:04 | Michal Zapský |  Můj příběh
Od mala jsem snil stát se stevardem. Kdykoliv jsem viděl na obloze letadlo, představoval jsem si, jaké to asi je pracovat tam nahoře, v oblacích...v pozdějším věku jsem si také zamiloval cestování a tím si potvrdil, že má vysněná práce se musí stát skutečností.

Počkejte chvilku...takhle to v mém případě rozhodně nebylo!

Toto je ukázková odpověď drtivé většiny uchazečů o práci letušky/stevarda. Takto odpovídají na otázku "Why do you want to be a cabin crew?". Tedy spíše ženy. Ono taky, kolik stevardů jste viděli na palubě před 15-20 lety? Takže pánové, zkuste si najít jinou odpověď. Tohle by Vám personalista určitě neuvěřil.


Jak jsem se k této práci dostal?


Měl jsem to štěstí, že jsem mohl poprvé letět letadlem ve svých 6ti letech. Ano s rodiči do Bulharska. Ono v té době na výběr moc nebylo (ale o tom jste se zřejmě učili ve škole). Psal se rok 1984 a nikdo z Vás, co se zajímá o tuto práci, ještě nebyl na světě. A pokud ano, pak Vám mohu říct, že žádat o tuto práci je už pozdě. Ti pozornější si už také spočítali, kolik mi je let.

Ze zmíněného letu do Bulharska si pamatuji akorát bonbón, který jsem dostal krátce před startem. Tento let mé rozhodování o budoucí kariéře rozhodně neovlivnil. I po tomto letu jsem se stále chtěl stát popelářem a později jsem to změnil na řidiče autobusu nebo kamionu.

V pozdějším věku to bylo právě cestování...to mě nesmírně bavilo a naplňovalo. A nepočítám dovolené u moře.

První dobrodružnou cestu jsem podniknul s jedním z mých nejlepších kamarádů (zdravím Tě Tondo). Psal se rok 1999. Po přečtení knihy "Na cestě" od Jacka Kerouaca a "pečlivém" plánování u piva, jsme se rozhodli procestovat Čechy a Slovensko. Podobně jako Kerouac procestoval Ameriku. S tím rozdílem, že my jsme neměli auto. Takže jsme po pár pivech rozhodli, že celou cestu podnikneme stopem. Bylo nám 20 let a detaily jsme moc neřešili. Cesta to byla výborná a hlavně úspěšná. A od té doby se to cestování se mnou veze.

Ve stejném roce (1999) jsme s Tondou připravovali zbrusu nový plán. Musím se přiznat, že tohle byl můj nápad. V novinách (ano, v té době se četli noviny, o internetu jsem nikdy neslyšel a mobilní telefony, rozumné velikosti, se pomalu dostávaly do rukou běžné veřejnosti). Takže v těch novinách jsem zahlédl inzerát na práci na farmě. Pár týdnů práce na poli zní jako dobrá zkušenost. Být to u nás v ČR, zřejmě bych ten inzerát přeskočil. Tato práce byla v zahraničí. V Izraeli! Paráda!

V sobotu u piva jsem Tondovi představil svůj nápad. Jeho reakce byla vynikající..."a kdy můžem letět?". V pondělí jsem psal do agentury pořádající tyto brigády a do 14 dnů jsme odlétali.
(Ano, v té době jsme byli nezaměstnaní a ano, rodiče z naší myšlenky nebyli zrovna dvakrát nadšení. "Izrael? Tam se snad válčí, ne?"). No, jak se na to tak dívám s odstupem času, vůbec se jim nedivím.

Další úspěšná dobrodružná cesta! A to zahraniční! V Izraeli jsme strávili 3 měsíce. 2 a půl prací na farmě a zbytek cestováním. Dokázali jsme zaplatit letenky, cestování a ještě jsme si něco málo dovezli domů. Poprvé jsem si také mohl vyzkoušet své téměř nulové znalosti angličtiny. Znal jsem asi 10 vět. Já měl ve škole jen němčinu z které jsem dokonce maturoval a angličtinu jsem se začal učit sám od sebe, zhruba tak týden před odletem. Tento jazyk mě nadchnul a v samostudiu jsem později pokračoval.

Po návratu z Izraele jsem potkal kamaráda (samozřejmě u piva - scházeli jsme se každou sobotu v hospodě, no někdy i v pátek - alkoholici jsme nebyli) a on právě dokončil kurz krupiéra a nastoupil do kasina. No to bylo něco pro mě! Práce, kterou málokdo zná a rozhodně znějící velice zajímavě. Kurz krupiéra byl hrazen úřadem práce, jako rekvalifikace. A po kurzu byla práce zajištěna. Třešnička na dortu.

V kasinu jsem strávil 4 roky. Během celé té doby jsem se učil angličtinu a chtěl se dostat na jednu z těch velkých výletních lodí, kde bych pracoval jako krupiér. Požadavky na AJ byly vysoké a já je v té době rozhodně nesplňoval. Tak přišlo další rozhodnutí, které mi mělo pomoci rozmluvit se anglicky rychleji. Kurz AJ v Irsku!

V Dublinu jsem strávil 3 měsíce v jazykové škole a na konci studia se mi podařilo najít práci. Technický pracovník ve firmě Intel, sice jako kontraktor se smlouvou u jiné společnosti, ale zkušenost k nezaplacení. Kolegové v práci převážně Irové a bydlení jsem si našel také s místníma. Má angličtina se zlepšovala den ode dne a to raketovým tempem. V Irsku jsem strávil 2 roky. Končila mi smlouva a nebyla možnost na prodloužení. Nechtělo se mi hledat jinou práci a jít na lod mě již moc nelákalo.

Po návratu do ČR jsem se rozhodl najít si práci v Praze, něco v oblasti cestovního ruchu, kde bych mohl využít slušné znalosti AJ.

Po 3 měsících tápání, co že to vlastně chci za práci, jsem brouzdal internetem a zahlédl následující nabídku: "Hledáme kandidáty na pozici letuška/stevard pro leteckou společnost se základnou v Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech". Po pravdě řečeno, neměl jsem páru o tom, kde je Abu Dhabi. Slyšel jsem o Dubaji, ale Abu Dhabi? Zadal jsem toto město do vyhledávače a spatřil obrázky jak z jiného světa.

"A tam bych mohl žít a pracovat? Létat po světě a brát za to plat?", ptal jsem se sám sebe.

I když jsem létal z Irska domů poměrně často, viděl letušky a stevardy, jak provádějí svou práci, ani ve snu mě nenapadlo, že bych jednoho dne mohl pracovat jako oni. Ale ta nabídka zněla výborně a všechny základní podmínky jsem splňoval, včetně plynulé znalosti angličtiny. Sám bych se teda ohodnotil jako výborná znalost, rozhodně ne plynulá, no to ale přece posoudí na konkurzu.

Bez dalšího zdržování jsem poslal životopis a fotografie agentuře. Po pár dnech jsem byl pozván na konkurz do Prahy. Psal se rok 2007 a bylo to vůbec poprvé, co tato letecká společnost pořádala konkurz v ČR. Letecká společnost, která byla velice mladá, vznikla teprve v roce 2003.

Letecká společnost s názvem Etihad Airways...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama